Цей розділ дуже важливий, якщо Ви вже стали ортодонтичним пацієнтом, або стоїте до цього дуже близько. Фіксація брекет-системи не тільки на певний час змінить зовнішній вигляд Вашої посмішки, а й змусить, можливо, трохи змінити характер харчування і звички.
Відмінність ортодонтії від більшості стоматологічних спеціальностей полягає в тому, що тут для досягнення результату працює не тільки стоматолог, а й пацієнт. Ваш внесок у кінцеву посмішку дуже важливий. Американський ортодонт Р.Александер говорив, що він є чудовим ортодонтом тільки у співпраці лікаря з чудовим пацієнтом, з поганим же пацієнтом такого результату не досягти. З такими словами погодяться і всі вітчизняні ортодонти, співпраця лікаря і пацієнта дуже важлива! Саме тому важливо запам’ятати всі рекомендації, описані в цій статті, і дотримуватися їх неухильно. Звісно ж, під час лікування лікар-ортодонт даватиме Вам й інші поради, тут висвітлено лише загальні рекомендації під час лікування брекет-системою.
Під час лікування брекет-системою пацієнт має особливу увагу приділяти гігієні порожнини рота. Необхідно чистити зуби перед дзеркалом після кожного прийому їжі щонайменше 10 хвилин, використовуючи зубну щітку разом із зубною ниткою і міжзубним йоржиком. Детально методиці чищення зубів і гігієні порожнини рота буде присвячена окрема стаття.
Ця і більша частина інших рекомендацій буде присвячена особливостям харчування під час лікування брекет-системою. На час лікування необхідно відмовитися від вживання продуктів харчування, які необхідно гризти, тобто горіхів, насіння, попкорну тощо, оскільки це може призвести до пошкодження апаратури.
Тверді продукти харчування, що вимагають відкушування, відкушувати не можна, а необхідно різати на невеликі шматочки. Для цього рекомендується носити під час лікування брекет-системою з собою маленький складаний ножик. Необхідно нарізати тверді овочі та фрукти, такі як морква, яблука, груші тощо. Це ж стосуватиметься і жорсткого мису.
Необхідно відмовитися від вживання в’язких продуктів: халви, ірисок тощо. Але найбільшою втратою для багатьох є необхідність відмови від жувальної гумки, потім її надзвичайно складно очистити з ортодонтичної апаратури. У зв’язку з цим рекомендація буде не тільки дотримуватися всього написаного, а й максимально насолодитися жувальними гумками перед фіксацією J.
Ця рекомендація пов’язана із законом фізики про зміну об’єму різних тіл і зміну температури, і полягає вона і у відмові від вживання дуже гарячих і холодних продуктів, особливо в разі їхньої швидкої комбінації (наприклад: кава-глясе). Металеві брекети при підвищенні температури розширюються набагато сильніше, ніж емаль зубів, що може призвести до їх відклеювання. Так само різка зміна температури порожнини рота може змінити властивості ортодонтичної дуги.
Під час лікування естетичними брекетами (але не лінгвальними), особливо пластиковими, необхідно обмежити вживання фарбувальних напоїв і продуктів: кава, міцний чорний чай, чорничне варення тощо можуть призвести до фарбування прозорих брекетів і фіксувального матеріалу. Так само з напоїв слід відмовитися від Кока-коли, Фанти, Спрайта тощо, всі ці напої збільшують ризик розвитку карієсу, особливо під час лікування на незнімній ортодонтичній апаратурі.
Після фіксації брекет-системи в перші 1-2 тижні можливі больові відчуття і дискомфорт у ділянці зубів. У деяких пацієнтів, особливо з вираженою скупченістю, больові відчуття можуть виникнути ще на етапі встановлення сепараторів, перед фіксацією ортодонтичних кілець. Усі ці симптоми є нормальними явищами і минають досить швидко.
Так само можливе травмування слизової оболонки елементами брекет-системи, щоб уникнути цього, необхідно на перших порах використовувати спеціальний пластичний віск, виданий лікарем. Якщо травми сильно турбують або довго не загоюються, то необхідно скористатися протизапальними, дубильними або загоювальними апаратами (наприклад, солкосерил).
У випадках відклеювання брекет-системи, щічної трубки, розцементування ортодонтичного кільця необхідно зберегти його і негайно зв’язатися з лікарем з питання прийому. Необхідність збереження елементів, що відклеїлися, пов’язана з імовірністю відсутності у лікаря необхідного елемента, що призведе до затримки повторної фіксації на час, необхідний на замовлення втраченого елемента.
Найзагальніша, але й найважливіша рекомендація – під час ортодонтичного лікування необхідно відвідувати ортодонта в призначений час зі встановленою регулярністю. І, звичайно ж, необхідно не забувати про всі рекомендації, описані вище.